География на село Церово, Пазарджишко - Село Церово, Пазарджишко

География на село Церово, Пазарджишко


Местонахождението на Церово се е променяло през столетията. През XVII и XVIII век селището е било разположено на 4-5 километра в югоизточна посока от днешното Церово-т.е. в землище на сегашното село Славовица. В познатите исторически източници не се споменава точната година на преместване, но има всички основания да се смята, че още в края на XVIII век то е приключило. 

Днешното село Церово се намира в подножието на най-източните гънки на Ихтиманска Средна гора. На север граничи с река Тополница, на запад с "Любнишкото дере" и връх Бенковски. На юг граничи със землището на с. Славовица и автомагистрала "Тракия". На изток граничи с микроязовир "Слатина" и оттичащия се канал на друг микроязовир "Стубела". Според изследванията през 30-те години на ХХ век въздухът в Церово е бил втори по чистота в цяла България (след Котел).


През землището на Церово минава река Яворица, извираща в близост до "Траянови порти". На около 4 километра в северна посока се намира и коритото на река Тополница. На 14 километра в северозападна посока от центъра на селото е разположен язовир Тополница. Посредством автомагистрала "Тракия" Церово се свързва с град София /70 км./, град Пазарджик /29 км./, град Пловдив /62 км./ и др. В непосредствена близост до магистралния път е изградено и ханче "Церово", към което има и работеща денонощно бензиностанция.

Водни ресурси 

Изглед към язовира в Церово
В непосредствена близост до селото се намират три микроязовира, две реки и множество потоци(пресъхващи през лятния сезон). Микроязовири: "Стубела", "Слатина" и "Церовският язовир". Реки: "Тополница" и "Яворица". Потоци: "Любнишкото дере", "Пеневото дере", " Сухото дере" и други 

Полезни изкопаеми 

В землището на село Церово засега няма открити залежи на полезни изкопаеми. Преди около 20 години се направи опит да се добива креда. Досега са правени и два несполучливи опита за добиване на минерална вода в рамките на селото. 

Планини 

Най-високата точка от землището на Церово са ливадите, разположени непосредствено в подножието на "първенеца" на Ихтиманска Средна гора-вр. Бенковски (1221 м.н.в.). Други по-известни върхове са: "Връа", "Коевица", "Златарите" и др. В близост до автомагистрала "Тракия", на около 5 километра югоизток от селото се намира високо тепе, на върха на което в днешно време е разположена "водоснабдителна станция".

Няма коментари:

@templatesyard